Representation

INTERNATIONAL REPRESENTATION:
Shooting (Men) 2016 Junior World Cup Pistol Shooting Championship
1. P.Ajaey Nitish-I year Civil
Chess (Women) 2012 Orissa Open International Chess Tournament
1. R.Preethi-IV year CSE
Chess (Women) 2011 Common Wealth Games Gold Medalist
1. R.Preethi-III year CSE
Chess (Women) 2011 Asian Games
1. R.Preethi-III year CSE
Chess (Women) 2011 Spain International Open Championship
1. R.Preethi-III year CSE
Chess (Women) 2010 Gurgaon Open International Chess Championship
1. R.Preethi-II year CSE
Chess (Women) 2010 Exposure Trip she got 6th place National Chess Championship
1. R.Preethi-II year CSE
Chess (Women) 2009
Bronze Medalist – 18th Asian Youth Chess Championship
1. R.Preethi-I year CSE
Chess (Women) 2009 Women International Norm World Junior Chess Championship
1. R.Preethi-I year CSE
Chess (Women) 2009 Gold Medalist – Under 18 Common Wealth Chess Championship
1. R.Preethi-I year CSE
Chess (Women) 2009 Silver Medalist – World Youth Chess Championship
1. R.Preethi-I year CSE

NATIONAL REPRESENTATION:
Shooting (Men) 2016
1. P.Ajaey Nitish-I year Civil
Fencing (Men) 2016
1. Vinoth Kumar-III year Mech
Ball Badminton (Women) 2012
1. A.Vaijayanthi-III year EEE
Hockey (Men) 2011
1. S.T.Muthu Kumaran -IV year Civil
Athletics (Men) 2011
Gold Medalist – Shot put & Discus Throw
1. R.Sugendiran-IV year IT
Table Tennis (Women) 2010
1. R.Rippu Gupta-IV year CSE
Athletics (Men) 2010
Gold Medalist – Shot put & Bronze Medalist – Discus Throw
1. R.Sugendiran-III year IT
Table Tennis (Women) 2009
Gold Medalist – National Sports Festival

1. R.Rippu Gupta-III year CSE

UNIVERSITY REPRESENTATION

ANNA UNIVERSITY, Tirunelveli  REPRESENTATION:
The following students from our College represented Anna University, Chennai, in the All India Inter-University tournaments.
Kho-Kho (Women) 2017
1.R.Priyanga-IV year ECE
Badminton (Women) 2016
1. Aarthi-II year ECE
Pistol Shooting (Men) 2016
1. P.Ajaey Nitish-I year Civil
Judo (Women) 2015
1. M.Gnanakarthika-IV year CSE
Football (Women) 2014
1.  Anugraha -III year EEE
Judo (Women) 2014
1. Uma Mageshwari-III year ECE
Fencing (Men) 2014
1. Vinoth kumar-I year Mech
Kho-Kho (Men) 2013
1. V.Jothi mani-IV year CSE
2. M.Krishnamoorthi-IV year ECE
Kho-Kho (Women) 2013
1. K.S.Sindhu-IV year ECE
Hockey (Men) 2013
1. A.Mukilarasan-IV year Mech
Football (Men) 2013
1. C.Gabril Davis-IV year IT
Judo (Men) 2013
1. Dinesh-IV year EEE
Judo (Women) 2013
1. S.Priyadharshini-IV year ECE
2. A.Arul Ramya-III year IT
Kho-Kho (Men) 2010
1. M.Muthu Krishnan-IV year Mech
2. M.Selvakumar-IV year CSE
3. T.Kathiravan-IV year IT
Kho-Kho (Women) 2010
1. R.Banu Priya-IV year EEE
2. C.Selambigai-IV year CSE
3. S.Dhivyathangam-IV year ECE
Table Tennis (Women) 2010
1. R.Rippu Gupta- IV year CSE
Hockey (Men) 2010
1. A.Ananth-IV year EEE
Kho-Kho (Men) 2009
1. P.Ashok Kumaran-IV year EEE
2. P.Siva Kumaran-IV year EEE
3. M.Muthu Krishnan-III year Mech

Kho-Kho (Women) 2009
1. P.Saranya-IV year EEE
2. I.Anusha-IV year CSE
3. C.Selvambigai-IV year CSE
4. R.Banu Priya-III year EEE
Basketball (Women) 2009
1. S.P.Gnanam-IV year ECE
Table Tennis (Women) 2009
1. R.Rippu Gupta- III year CSE
Hockey (Men) 2008
1. S.T.Senthil Kumaran-II year ME (Prodn)
2. S.T.Muthu Kumaran-II year Civil
Kho-Kho (Men) 2008
1. P.Karthick-IV year EEE
2. M.Sethupathyraja-IV year Mech
3. S.Pitchi Kumaran-IV year Mech
4. Krishna Raja-IV year EEE
Kho-Kho (Women) 2008
1. S.Subaperiyal-IV year Civil
2. S.R.Umadevi-IV year ECE
3. P.Saranya-III year EEE
4. K.Sankaraeshwari-III year EEE
5. Uma Maheswari-III year CSE
6. C.Selvambigai-II year CSE
7. R.Banu Priya-II year EEE
Basketball (Women) 2007
1. S.P.Gnanam-I year ECE
Table Tennis (Women) 2007
1. R.Rippu Gupta- I year CSE
Judo (Men) 2007
1. K.Arun Kumar-IV year Mech
2.K.Shri Ram-III year Mech
Hockey (Men) 2007
1. S.T.Senthil Kumaran-I year ME (Prodn)
2. S.T.Muthu Kumaran-I year Civil
3. M.K.Ramesh Kumar-III MCA
4. T.Karthikeyan-III MCA
Kho-Kho (Men) 2007
1. G.Ezhumalai-IV year EEE
2. G.S.Ayyanar-IV year IT
3. G.Bharanidharan-IV year ECE
4. M.Sethupathyraja-III year Mech
 5. P.Karthick-III year EEE

Kho-Kho (Women) 2007
1. G.Revathi-IV year EEE
2. T.Sangeetha-IV year IT
3. S.R.Umadevi-IV year ECE
4. S.Subaperiyal-III year Civil
5. K.Jaqulin Rita- III year Mech
Chess (Women) 2007
1. M.Priyadarshini-III year CSE

ANNA UNIVERSITY, Tirunelveli REPRESENTATION:
The following students from our College represented Anna University, Tirunelveli in the All India Inter-University tournaments.
Ball Badminton (Men) 2012
1. K.Harihara Sudhan-IV year Civil
2. V.Siva Naryanan-III year CSE
Ball Badminton (Women) 2012
1. A.Vaijayanthi-III year EEE
Chess (Men) 2012
1. D.Praveen Kumar-III year CSE
2. N.Shri Ram-III year EEE
Cricket (Men) 2012
1. S.Vadivel Rajan -III year Civil
2. M.Jeya kumar-IV year EEE
Kho-Kho (Men) 2012
1. C.Sudalaimani- IV year CSE
2. G.Kumersan-IV year Civil
3. V.Jothimani- III year CSE
4. R.Thangadurai-III year Mech
5. M.Sadam Hussain- IV year IT
Kho-Kho (Women) 2012
1. K.Kirubanantha selvi- IV year EEE
2. K.Sobana-III year IT
3. K.S.Sindhu-III year ECE
4. M.Meenakshi-IV year IT
Hockey (Men) 2012
1. A.Mukilarasan-IV year Mech
2. M.Mathu suthan-IV year Mech
Badminton (Men) 2012
1. A.Senthil Narayanan-III year Mech
Volleyball (Men) 2012
1. S.Naveen Kumar-III year IT
Hockey (Men) 2011
1. S.T.Muthu Kumaran-IV year Civil
2. M.Bhagavathy Ramachandran-IV year Civil
3. V.Vinoth Kumar mollin-III year MCA
4. M.Madhu Suhanan-III year Mech
5. M.Mohanasundaram-II year IT
6. A.Mukilarasan-II year Mech
Hockey (Women) 2011
1. S.Janani-IV year EEE
2. K.Nithya-IV year CSE
Kho-Kho (Men) 2011
1. P.Karthick Regunath-IV year CSE
2. N.Murali-IV year ECE
3. C.Parthiban-IV year CSE
4. S.Dinesh-IV year IT
5. C.Sudalaimani- III year CSE
6. V.Jothimani- II year CSE
Table Tennis (Men & Women) 2011
1. C.Manikanda Prabhu-III year Civil
2. K.Bharath Kumar-II year Mech
3. C.Praiselyn Pearly-IV year EEE
4. N.Swetha-IV year ECE
Volleyball (Men) 2011
1. P.Saravanan-III year Mech
Basketball (Men) 2011
1. A.Sabari Kumar-IV year ECE
Ball Badminton (Men & Women) 2011
1. V.Siva Narayanan-II year CSE
2. A.Kalaimathi-IV year EEE
3. Vaijayanthi-II year EEE
Chess (Men & Women) 2011
1. K.Vignesh-II year CSE
2. D.Praveen Kumar-II year CSE
3. M.Rajadharshini-IV year CSE
4. P.Preethi-III year CSE
Ball Badminton (Women) 2010
1. M.Dhanashree-III year EEE
2. M.Prabha-III year Civil
3. Vaijayanthi-I year EEE
Football (Women) 2010
1. M.Vijayalakshmi-III year ECE
2. J.Priyanka-II year EEE
3. J.Pradeepa-II year CSE
4. Harini Karthy-II year CSE
Hockey (Women) 2010
1. S.Janani-III year EEE
2. Nithya-III year CSE
3. Sonitha-III year CSE
4. Srividhiya-II year CSE
Athletics (Women) 2010
1.  S.R.Roma-III year ECE
2. Ragasudhan-III year EEE
3. M.Arumugam-III year Mech

MADURAI KAMARAJ UNIVERSITY, Madurai  REPRESENTATION:
The following students from our College represented Madurai Kamaraj University, Madura in the All India Inter-University tournaments.
Hockey (Men) 2005
1. V.Vinoth Thiyagarajan-II year ME
2. R.Kodipandyan-II year M.Sc
3. G.Vinoth-II year MCA
4. B.Karthikeyan-I year MCA
Kho-Kho (Men) 2005
1. G.Ezhumalai-II year EEE
2. G.S.Ayyanar-II year IT
Badminton (Women) 2005
1. R.Padmapriya-IV year ECE
Hockey (Men) 2002
1. V.Vinoth Thiyagarajan-III year ECE
Badminton (Men & Women) 2002
1. Kamesh-II year ECE
2. Radha Kannan-II year ECE
3. Padma Priya-I year ECE
Tennis (Men) 2002
1. Nagarajan-I year CSE

Back to Top